
Cégalapítás 2025-ben: gyors, egyszerű módszerek, ügyvédi segítség, kedvező feltételek vállalkozóknak!
Cégalapítás lépései és tudnivalók 2025-ben
A megfelelő társasági forma kiválasztása
A professzionális cégalapítás folyamata során az első és legfontosabb lépés a megfelelő társasági forma megválasztása. Magyarországon több lehetőség közül választhatunk: betéti társaság (BT), korlátolt felelősségű társaság (KFT), közkereseti társaság (KKT), valamint zártkörűen vagy nyilvánosan működő részvénytársaság (ZRT, NYRT).
A gyakorlatban a KFT alapítás a legnépszerűbb választás, mivel a tagok felelőssége korlátozott, és viszonylag alacsony, 3 millió forintos jegyzett tőkével indítható. A betéti társaság esetében nincs kötelező minimum tőke, azonban itt a beltag korlátlan felelősséggel tartozik.
Alapvető feltételek és dokumentumok
A cégalapítás megkezdéséhez több alapvető információra van szükség. Meg kell határoznunk a társaság nevét, amely egy vezérszóból és a cégforma jelöléséből áll. Fontos, hogy a választott név ne hasonlítson már bejegyzett cégek nevére. A székhely kiválasztásánál figyelni kell arra, hogy az ingatlan tulajdonosa írásban hozzájáruljon a székhely bejelentéséhez.
Az alapító okirat vagy társasági szerződés elkészítése kötelezően ügyvédi közreműködést igényel. A dokumentumnak tartalmaznia kell a társaság alapvető adatait, a tagok személyi adatait, az ügyvezető nevét, a tevékenységi kört, valamint a tőke összetételét.
A bejegyzési eljárás menete
A cégalapítás utolsó szakasza a cégbíróságnál történő bejegyzés. Szerződésminta használata esetén egyszerűsített eljárás alkalmazható, amely jelentősen felgyorsítja a folyamatot. A cégbíróság 3 napon belül megvizsgálja a kérelmet, és amennyiben minden rendben van, kiadja a cégbizonylatot.
2017 óta a KFT és BT alapítása illetékmentes, ami jelentős költségmegtakarítást jelent a vállalkozók számára. Részvénytársaság esetében 50 000 forint cégbejegyzési illeték fizetendő.
A sikeres cégalapítás kulcsa a megfelelő előkészítés és szakértő ügyvéd választása, aki ismeri a cégbíróságok gyakorlatát és segít elkerülni a gyakori hibákat.
Bírósági végrehajtás menete és legfontosabb tudnivalók
A végrehajtási eljárás alapjai
A bírósági végrehajtási eljárás akkor indulhat meg, amikor egy jogerős határozat alapján a kötelezett nem teljesíti önként a benne foglalt kötelezettségeket. A végrehajtás elrendeléséhez három alapvető feltételnek kell együttesen fennállnia: a határozatnak kötelezést kell tartalmaznia, jogerősnek kell lennie, és a teljesítési határidőnek el kell telnie.
Milyen okiratok alapján indulhat végrehajtás
A végrehajtási eljárás leggyakrabban jogerős bírósági ítélet vagy jogerős fizetési meghagyás alapján indul. Ezek az úgynevezett végrehajtható okiratok szolgálnak alapul az eljárás megkezdéséhez. A végrehajtást a jogosult kérelmére közjegyző vagy bíróság rendeli el, majd az önálló bírósági végrehajtó foganatosítja a szükséges intézkedéseket.
A végrehajtó intézkedései
Az eljárás megkezdésekor a végrehajtó először értesíti az adóst a végrehajtásról, majd felszólítja a fizetésre. Ha az önkéntes teljesítés elmarad, különböző végrehajtási módokat alkalmazhat. Ezek közé tartozik a bankszámla inkasszó, amely során az adós bankszámláján lévő összegből a tartozás mértékének megfelelő részt utaltatja át. Fontos szabály, hogy természetes személy esetén 60.000 forint alatt az összeg mentes a végrehajtás alól.
Munkabér és nyugdíj letiltása
A másik gyakori végrehajtási mód a munkabér vagy nyugdíj letiltása. Ilyenkor a végrehajtó megkeresést küld a munkáltatónak vagy nyugdíjfolyósítónak, hogy minden hónapban vonják le a törvény szerint levonható részt. A letiltás mértéke általában a nettó munkabér 33%-a, kivételes esetekben 50%-a lehet.
Foglalás és árverés
Ha a fenti módszerek nem vezetnek eredményre, a végrehajtó ingó vagy ingatlan vagyontárgyakat foglalhat le. Ingatlan esetén a fokozatosság elvét kell alkalmazni, vagyis kisebb tartozások miatt nem lehet azonnal ingatlant árverezni. A lefoglalt ingatlan becsértékét a végrehajtó állapítja meg, amely ellen 15 napon belül kifogás terjeszthető elő.
Az adós jogai
Az adós számára több jogorvoslati lehetőség áll rendelkezésre. Kérheti a részletfizetés engedélyezését, amely bizonyos feltételek mellett a végrehajtást kérő hozzájárulása nélkül is lehetséges. Végrehajtási kifogást terjeszthet elő a végrehajtó szabálysértő intézkedése ellen, valamint tájékoztatást kérhet az eljárás menetéről és a behajtott összegek elszámolásáról.